• Zabierz flagę na wycieczkę

     • Przed nami obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej ustawy zasadniczej.

      Z tej okazji, Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

      Uczcijmy to wydarzenie wspólnie. Zapraszamy Was do zabawy. Wykonaj flagę Rzeczpospolitej Polskiej lub wykorzystaj już posiadaną. Wybierz w swojej okolicy  miejsce, które jest dla Ciebie szczególnie ważne. Pokaż je naszemu symbolowi narodowemu - fladze. Wykonaj zdjęcie tego miejsca z flagą w tle. Swoją pracę prześlij na adres mail: flagaspjonkowo@gmail.com

      Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

      Organizatorzy:
      Elżbieta Przystawko
      Barbara Augusiewicz


      Regulamin konkursu "Zabierz flagę na wycieczkę"

     • Światowy dzień książki i praw autorskich

     • Jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

      Dzień ten obchodzimy 23 kwietnia. Data ta została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 r. Wystąpił z nim wystawca z Walencji. Tego dnia przypada data urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy: Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira, Vladimira Nabokova.

      UNESCO stworzyło tytuł Światowej Stolicy Książki. Na początku otrzymał je Madryt. Ten tytuł przyznawany jest co roku jako wyróżnienie dla najlepszego, przygotowanego przez dane miasto, programu promującego książki i czytelnictwo. W 2014 r. taki tytuł otrzymał Wrocław.

      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. W tym roku ten dzień będzie obchodzony w przestrzeni internetowej. Wielu z nas już korzysta lub sięgnie w przyszłości po różne publikacje elektroniczne. Warto przy tej okazji zapoznać się ze znaczeniem praw autorskich, bez których rynek książki by nie istniał.

      Grażyna Stolc
      Teresa Gębska

     • Wyniki konkursu ,,Zdalne nauczanie to dopiero jest wyzwanie”

     • Celem konkursu było kształtowanie wśród uczniów wartości: uczciwości, dobra, prawdy podczas nauczania zdalnego.
      Mocny system wartości moralnych i umiejętność kierowania nimi w życiu to kapitał, w jaki powinnyśmy wyposażyć dziecko. Nauczenie wartości jest najważniejszym zadaniem wychowawczym.
      Twórczość plastyczna wpływa pozytywnie na ogólny rozwój dziecka. Jest płaszczyzną kształtowania aktywności myślenia, inicjatywy w działaniu, rozwoju manualnego i motorycznego oraz równowagi emocjonalnej dziecka. Tworzenie angażuje myśli, pamięć, uczucia i wyobraźnię, a także poszerza wiedzę o świecie.

      Laureaci konkursu:

      Klasy I - III

      1. miejsce: Adam Gruszczyński
      2. miejsce: Julian Ziemnicki
      3. miejsce: Tymon Aszkiełowicz

      Klasy IV - VIII

      1. miejsce: Marek Kiczkajło
      2. miejsce: Aneta Sęder
      3. miejsce: Kuba Pęksa

      Serdecznie gratulujemy. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie.
      Zapraszamy do szkoły po odbiór nagród, po wcześniejszym kontakcie z pedagogami szkolnymi.

      Zwycięska praca Adama Gruszczyńskiego

      Zwycięska praca Marka Kiczkajło

     • Bierzemy udział w akcji „Żonkile”

     • 19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Było aktem sprzeciwu  wobec  zakrojonej na szeroką skalę akcji likwidacji getta. Pomimo przeważającej siły wroga, mieszkańcy getta podjęli nierówną walkę o własną godność.

      Żonkile są symbolem  pamięci, szacunku  i nadziei. Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie,  corocznie w rocznicę powstania składał  bukiet żółtych kwiatów, najczęściej żonkili, pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

      Akcji od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”, podkreślające siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami. Wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.

      W tym roku działania szkolne realizowane będą podczas lekcji zdalnych. Uczniowie wezmą udział w zajęciach, które pokazując losy ich rówieśników pozwolą zrozumieć czym jest między innymi tolerancja, empatia, sprawiedliwość.

      Szkolny koordynator akcji Elżbieta Przystawko

     • Wycieczka na Kaszuby

     • Podczas nauki zdalnej odbycie wycieczki jest możliwe.

      W ramach ogólnopolskiego projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję" w piątek 9 kwietnia odwiedziła nas Pani Anna Wróbel z Dębicy Kaszubskiej.

      Dzięki tej wizycie uczniowie kl. IV b poznali Kaszuby: zabytki związane z regionem, wybrane wydarzenia i postacie historyczne, piękno przyrody oraz specyfikę mowy kaszubskiej. Czwartoklasiści zobaczyli, jak wyglądają kaszubskie symbole - flaga i herb, odnaleźli kaszubskie ślady w miastach Pomorza oraz dowiedzieli się, że język kaszubski ma status języka regionalnego i można go studiować na Uniwersytecie Gdańskim. Dzieci sprawdziły,  jakich polskich liter nie znajdziemy w alfabecie kaszubskim i na czym polega zjawisko kaszubienia. Uczyły się rozpoznawania nazw przedmiotów  w języku kaszubskim. Usłyszały brzmienie swoich imion w  tym języku. Poznały też różnorodność haftu kaszubskiego.

      Okazuje się, że Kaszuby to bardzo ciekawy region, który warto bliżej poznać.

      Pani Ani dziękujemy serdecznie za spotkanie i czas poświęcony naszej grupie.

      Wychowawca klasy IVB Elżbieta Przystawko

    • BLEBLEBLE
     • KONKURS PLASTYCZNY O ŚWIĘTYM JÓZEFIE

     • W związku z rokiem świętego Józefa zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym dotyczącym św. Józefa.

       

      Klasy I-III:

      Zadanie konkursowe polega na wykonaniu portretu św. Józefa. Praca może być wykonana techniką dowolną, format A4.

      Klasy IV-VIII:

      Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej „Scena  z życia św. Józefa”. Technika pracy dowolna, format A4.

      Podpisane prace należy dostarczyć do szkoły w terminie do 30 kwietnia 2021 r. Prace należy podpisać ołówkiem, z tyłu.
      Jury wyłoni zwycięzców do 7 maja 2021 r. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Liczymy na liczny udział.

      Jadwiga Gumbrewicz
      Magdalena Masyk

    • BLEBLEBLE
     • Życzenia Wielkanocne

     • Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych.
      Niech te Święta przepełnione będą miłością, pokojem i wzajemną życzliwością.
      Niech będą pełne wiary, że zły czas szybko minie, a budząca się do życia wiosna pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
      Niech wszystkie troski będą daleko, a dobro płynie szeroką rzeką.
      Życzenia ciepłe jak tchnienie wiosny składa
      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jonkowie

    • BLEBLEBLE
     • Kondolencje

     • Pani Danucie Długokęckiej wyrazy głębokiej współczucia
      z powodu śmierci brata
      składa Dyrektor oraz Koleżanki i Koledzy ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jonkowie