• Aktualności

     • BLEBLEBLE
      • Kondolencje

      • „Nie odchodzi się tak naprawdę i zupełnie
       Bo mimo wszystko – pozostaje się w czyjeś pamięci”

        

       Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Adolfa Liberadzkiego, wieloletniego i cenionego nauczyciela Szkoły Podstawowej w Łomach, wspaniałego człowieka o wielkim sercu.

       Rodzinie i Bliskim przekazujemy wyrazy współczucia oraz szczerego bólu.
       Oby dobry Bóg złagodził Wasz ból i pomógł przetrwać te najtrudniejsze chwile.

                                                                                               

                                                                                              Dyrektor i pracownicy
       Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki
       w Jonkowie

     • BLEBLEBLE
      • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

      • 20.11.2020 r. w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka,  i tym samym przyłączyliśmy się akcji "Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF". Wszystkie dzieci i panie przyszły ubrane na niebiesko. Niebieski to kolor UNICEF symbolizujący jedność z dziećmi na całym świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane .„Sowy” i .„Jeżyki” wysłuchały piosenki zespołu „Łejrey” „Mam prawo do swych praw” i wiersza „O prawach dziecka" M. Brykczyńskiego.

       Nie zabrakło tańców  przy piosenkach m.in. „Wszystkie dzieci nasze są,” „Kolorowe dzieci” oraz „Jesteśmy dziećmi.”

       Na zakończenie „Sowy” przeszły ulicami Jonkowa z niebieskimi balonami.

        

     • BLEBLEBLE
      • Narodowe Święto Niepodległości

      • 10 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci z grup Sowy i Jeżyki przygotowały się do tego ważnego  dnia. Przedszkolaki wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersi widniały kokardy narodowe. Na początek wszystkie dzieci przyjmując właściwą postawę odśpiewały hymn Polski, a następnie grupa „Sowy” przedstawiły program artystyczny. „Jeżyki” natomiast zadeklamowały wiersz Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” oraz zatańczyły „Krakowiaczka.” Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne,  mamy zatem  nadzieję, że dzień ten  zostanie w pamięci naszych „Małych Patriotów.”

       Dorota Olkowska

       Aniela Małaczek

       Małgorzata Wicha

     • BLEBLEBLE
      • Quiz finansowego dla juniorów

      • W dniach 19-20 października 2020 roku uczniowie klas VI i klasy IVB zmagali się z pytaniami Quizu finansowego dla juniorów. Zadaniem uczestnika było rozwiązanie testu wiedzy z zakresu podstaw  finansów i cyberbezpieczeństwa. Quiz składał się z 15 pytań (jednokrotnego wyboru, które system wybierał dla uczestnika losowo). Kategorie pytań były z zakresu: ogólne, budżet, oszczędzanie, pieniądz, cyberbezpieczeństwo oraz  pytania ze zrozumieniem. Pytania dotyczące cyberbezpieczeństwa poprzedzone były  filmami edukacyjnymi. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik zdobywał określoną liczbę punktów. Teraz czekamy na ogłoszenie wyników.

       Koordynator projektu

       Elżbieta Przystawko

     • BLEBLEBLE
      • Krokus

      • 5 listopada kolejny raz przedszkolaki i uczniowie Szkoły Podstawowej w Jonkowie przystąpili do realizacji projektu „Krokus”, ogłoszonego przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście.

       W ramach projektu otrzymaliśmy 350 żółtych krokusów. W imieniu całej społeczności szkolnej przedszkolaki i uczniowie klas pierwszych  posadzili cebulki na skarpie przed szkołą. Wykonali to dla upamiętnienia półtora miliona żydowskich dzieci, oraz tysięcy dzieci innych narodowości, które zostały zamordowane w wyniku II wojny światowej i Holokaustu. Kwiaty przypominają nam również, że nawet w obliczu najbardziej tragicznych zdarzeń, nowe życie odradza się a nadzieja nie umiera. Kwiaty mówią również o tym, że na świecie jest piękno i dobro i chociaż powód ich sadzenia jest smutny, to jednak niesie  ze sobą oczekiwanie lepszej przyszłości.

       Krokusy zakwitają na początku wiosny i  przypominają  nam, że wciąż możemy dostrzegać piękno świata. W ten sposób nie zapomnimy o nich, a pamięć  o najstraszniejszych wydarzeniach będzie  przekazywana kolejnym pokoleniom.

       Oprócz posadzenia kwiatów uczniowie  będą podejmować działania w kierunku edukacji odnośnie zagrożeń jakie niosą rasizm, nietolerancja, prześladowanie, wykluczenie, dyskryminacja.

       Projekt realizujemy we współpracy z Żydowskim  Muzeum Galicja, które jest  od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland.

        

       Koordynator projektu

       Elżbieta Przystawko

     • BLEBLEBLE
      • ,,Podróż ku wartościom’’

      • Nasza Szkoła realizuje projekt edukacyjny ,,Podróż ku wartościom’’.

       Wychowywać to pomagać w poszukiwaniu wartości.

       Mocny system wartości moralnych i umiejętność kierowania nimi, to kapitał, w który powinniśmy wyposażyć dziecko.

       Czym są wartości?

       Najczęściej przyjmuje się, iż pojęcie wartość oznacza ,,to wszystko co uchodzi za ważne i cenne dla jednostki i społeczeństwa oraz jest godne pożądania, co łączy się z pozytywnymi przeżyciami i stanowi jednocześnie cel dążeń ludzkich”. To, co jest dla nas ważne i cenne, co jest dla nas wartością, wiele o nas mówi. Czy to sobie uświadamiamy, czy nie, nasze wartości wpływają na każdą naszą decyzję i działanie, ponieważ staramy się zdobyć i zachować to, na czym nam zależy.

       Nauczenie dziecka wartości jest najważniejszym zadaniem wychowawczym dla rodziców i nauczycieli. Praktykowanie wartości w życiu tworzy charakter człowieka.

       Celem Naszego programu jest:

       1. Wprowadzenie uczniów w świat wartości,
       2. Działanie w systemie wartości,
       3. Poszukiwanie wartości, odkrywanie i doświadczanie ich wraz z uczniami,
       4. Odróżnianie tego, co rozwija i umacnia, od tego co szkodzi i niszczy rozwój człowieka i więzi z innymi ludźmi.

       W październiku rozmawialiśmy na temat SZACUNKU jako podstawy wszystkich wartości.

       W klasach zostały przeprowadzone lekcje na temat wzajemnego szacunku do siebie. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, dyskutowali, dzieli się swoimi przemyśleniami.