• Finał Szlachetnej Paczki

     • W tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w działania Szlachetnej Paczki. Zbiórka żywności, słodyczy, środków czystości i higieny osobistej trwała do 3.12. Społeczność szkolna nie zawiodła również tym razem. Zebrane produkty zostały przekazane koordynatorowi akcji Pani Alicji Kucharzewskiej-Samko. Dnia 10.12 odbyło się wielkie pakowanie zebranych prezentów. Uczniowie z klas 8a i 8b, należący do Szkolnego Koła Wolontariatu, bardzo się zaangażowali i dzielnie przenosili i sortowali zebrane dary. Dziękuję wszystkim za włączenie się w akcję. Jesteście wielcy! Organizator: Agnieszka Zęgota

     • Podsumowanie zbiórki żywności

     • W dniu 15 grudnia podsumowaliśmy akcję zbiórki żywności. Wszystkie dary zostały osobiście przekazane Prezesowi Fundacji Pomoc Patrioty, Panu Mariuszowi Kowalskiemu. Pragnę podziękować wszystkim ofiarodawcom za hojność, wsparcie i okazane serce. Produkty spożywcze i kosmetyki zostaną przekazane najbardziej potrzebującym podopiecznym tej Fundacji. Młodzież z klas siódmych była bardzo zaangażowana i aktywna podczas trwania akcji. Dziękuję raz jeszcze wszystkim darczyńcom. Organizator: Maria Barcikowska

     • Teatrzyk kamishibai

     • Z okazji mikołajek najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedziła p. Magdalena Marek z Pałacu Młodzieży. Pani Magdalena przywiozła że sobą teatrzyk kamishibai. Nasi milusińscy poznali historię spotkania dwóch Mikołajów. Nauczyli się przy tym, że dobro, którym darzymy innych wróci do nas i sprawia, że stajemy się lepszymi ludźmi.

     • Zdalna wizyta studyjna w KL Auschwitz

     • Uczniowie klasy VIIIA i reprezentacja klasy VIIIB wzięli udział w II edycji projektu „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz”. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

      Edukatorki Miejsca Pamięci  panie Alicja Wójcik i Natalia Tkachenko przeprowadziły zdalnie zajęcia, które składały się z trzech części:

      -Prezentacja wprowadzająca do wizyty przedstawiająca zawiłą historię II RP,

      -Prezentacja Miejsca Pamięci w panoramach,

      -„Obywatele polscy w KL Auschwitz” – warsztat.

      W czasie 5 godzin lekcyjnych młodzi ludzie poznali historię Miejsca Pamięci, wirtualnie odwiedzili niektóre miejsca i budynki, wzięli udział w warsztatach.

      W sześciu zespołach analizowali losy rówieśników pochodzących z różnych grup społecznych i etnicznych. Bardzo interesujące były filmy z wywiadami z osobami, które przebywały w obozach. Skłoniły do refleksji i dały dużo do myślenia.

      Była to jedna z ważniejszych lekcji historii, lekcja szacunku dla Polski i Polaków.

     • Prezenty świętego Mikołaja

     • 6 grudnia naszych najmłodszych uczniów odwiedziła p. Magdalena Marek z Pałacu Młodzieży w Olsztynie. P. Magdalena zaprezentowała dzieciom teatr kamishibai. Uczniowie obejrzeli bajkę pt. "Prezenty świętego Mikołaja" - opowieść o tym , że najważniejsze rzeczy w życiu - nie są rzeczami. Dzięki historii dwóch Mikołajów przypomnieli sobie, że warto obdarowywać się dobrym słowem i gestem oraz okazywać wdzięczność tym, którzy obdarowują nas dobrem.Bardzo dziękujemy p. Magdalenie za spotkanie. Mamy nadzieję, że to dopiero początek wspólnych spotkań z teatrem kamisibai.

     • Szlachetna Paczka – dziękujemy

     • Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli Szlachetną Paczkę! Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców sprawimy, że dla wielu rodzin te Święta będą lepsze, weselsze i przepełnione radością. Jeszcze raz dziękujemy za otwarte serca.

     • Świąteczne kartki

     • Ze Świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele tradycji. Jedną  z nich jest wysyłanie kartek świątecznych,  w szczególności tych tradycyjnych. Jak co roku z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia,  uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wykonali  kartki świąteczne. Trafią one wraz z życzeniami do emerytowanych pracowników naszej szkoły oraz do  pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie. Organizator: Agnieszka Zęgota

     • Andrzejki w klasach I-III

     • Tradycyjnie, 30 listopada, w naszej szkole zostały zorganizowane andrzejki. Spotkania w klasach I-III stały się okazją do wspaniałej zabawy.  Najmłodsi uczniowie rozmawiali o zwyczajach związanych z wigilią św. Andrzeja, a później z przymrużeniem oka przepowiadali sobie  przyszłość. Niektórzy z nich czynnie włączyli się w przygotowania i samodzielnie utworzyli fantastyczne andrzejkowe wróżby. Rodzicom dziękujemy za umilenie imprezy słodkim poczęstunkiem. Organizatorzy: wychowawczynie klas I-III

     • Projekt "Krokus"

     • W listopadzie  kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej w Jonkowie przystąpili do realizacji projektu „Krokus”, ogłoszonego przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście.

      W ramach projektu otrzymaliśmy 150 żółtych krokusów. W imieniu całej społeczności szkolnej uczniowie klas VIII b i VII c    posadzili cebulki na skarpie przed szkołą. Wykonali to dla upamiętnienia półtora miliona żydowskich dzieci, oraz tysięcy dzieci innych narodowości, które zostały zamordowane w wyniku II wojny światowej i Holokaustu. Kwiaty przypominają nam również, że nawet w obliczu najbardziej tragicznych zdarzeń, nowe życie odradza się a nadzieja nie umiera. Kwiaty mówią również o tym, że na świecie jest piękno i dobro i chociaż powód ich sadzenia jest smutny, to jednak niesie  ze sobą oczekiwanie lepszej przyszłości.

      Krokusy zakwitają na początku wiosny i  przypominają  nam, że wciąż możemy dostrzegać piękno świata. W ten sposób nie zapomnimy o nich, a pamięć  o najstraszniejszych wydarzeniach będzie  przekazywana kolejnym pokoleniom.

      Oprócz posadzenia kwiatów uczniowie  będą podejmować działania w kierunku edukacji odnośnie zagrożeń jakie niosą rasizm, nietolerancja, prześladowanie, wykluczenie, dyskryminacja.

      Projekt realizujemy we współpracy z Żydowskim  Muzeum Galicja, które jest  od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland.

      Koordynator projektu: Elżbieta Przystawko

     • Andrzejki w przedszkolu

     • Andrzejki to tradycyjny dzień wróżb, które czyniono 29 listopada w wigilię św. Andrzeja. Tego dnia próbowano dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Przedszkolaki z grup „Sowy” i „Jeżyki” również chciały sprawdzić, co je czeka i 30 listopada w naszym przedszkolu  odbyła się zabawa andrzejkowa.Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami oraz „wrzucania monet  do studni”. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Zabawa była udana, mamy nadzieję, że dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za przygotowanie poczęstunku.

     • Dzień Kredki

     • 22 listopada 2021 r. dzieci z grupy Jeżyki i Sowy obchodziły Dzień Kredki. Kredki towarzyszą przedszkolakom już od najmłodszych lat. To one wprowadzają dzieci w piękno świata, koloru, wyobraźni... towarzyszą przedszkolakom każdego dnia. Tego dnia dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę Kolorowe kredki , odpowiedziały na pytanie związane z rodzajami kredek. Przedszkolaki wiedziały, że kredki można wykorzystać do liczenia, segregowania. Na koniec wykonały prace plastyczną - kredkę. Organizator: Dorota Olkowska

     • Rozstrzygnięcie konkursu „Zakładka do książki z motywem Jesieni”

     • 15 listopada w Warmińskim Banku Spółdzielczym w Jonkowie rozstrzygnięto konkurs zorganizowany dla członków SKO pt. „Zakładka do książki z motywem Jesieni”.

      W konkursie wzięło udział 357 członków SKO z siedmiu szkół. Oceniano 355 prac (dwie prace zostały złożone bez podpisu).

      Nasi uczniowie zdobyli nagrody każdej kategorii. Oto lista nagrodzonych:

      I klasy I-III- zestaw gier plus czekolada

      Maria Pawlik klasa Ia

      Maksymilian Hojda klasa Ia

      II klasy IV-VI- pendrive 32 GB plus brelok

      Marek Kiczkajło klasa Va

      III klasy VII-VIII- 30 zł plus notatnik z długopisem

      Angelika Pięknik klasa VIIIa

      Tomasz Majsterek klasa VIIb

      Przyznano też nagrody specjalne w postaci czekolada plus brelok

      Hanna Banaszek klasa Ia

      Julian Ziemnicki klasa IIIb

       

      Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymują drobne upominki.

      Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnym konkursie. Organizator: Elżbieta Przystawko

     • Regionalny piątek i andrzejki na Warmii

     • Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to, zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków oraz wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Uczestnicy kółka regionalno-fotograficznego mogli wziąć udział w zabawach andrzejkowych. Każdy sprawdził imię swojego przyszłego męża lub przyszłej żony, odbył się wyścig butów, dzieci dowiedziały się też, co ich czeka w najbliższym czasie. Poznaliśmy również historię andrzejek na dawnej Warmii. Organizatorzy: Teresa Gębska, Zbigniew Kraśnicki

     • Wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego

     • 23 listopada 2021 r. klasy drugie wzięły udział w warsztatach  w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Celem wyjazdu było utrwalenie i uzupełnienie o nowe treści wiadomości i umiejętności dzieci na temat udzielania pierwszej pomocy, a w szczególności szybkiego i adekwatnego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Dzieci, dzięki prezentacji multimedialnej, poznały tajniki pracy operatorów pracujących w centrum 112, dowiedziały się,  jak działa i do czego służy nr 112. Trudny, ale bardzo ważny temat zajęć poruszył emocje dzieci  i wzbudził duże zainteresowanie. Od organizatorów uczniowie otrzymali worki z nr 112 i odblaski, które przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa naszych pociech.Serdecznie dziękujemy tacie Zuzi  za zaproszenie nas na warsztaty. Organizatorzy: Anna Ryżkowska, Barbara Schröter

     • Zbiórka karmy

     • Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w organizowanej przez nasze przedszkole zbiórce karmy i innych rzeczy dla psów i kotów przebywających w stowarzyszeniu dla bezdomnych zwierząt. Do 31.12 zbieramy w przedszkolu m.in.: karmę suchą oraz mokrą, zabawki, koce itp.Dary zostaną przekazane do Stowarzyszenia Pies i Spółka.Pamiętajmy, aby od najmłodszych lat budzić w naszych dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt, uwrażliwiając je na potrzeby i krzywdę mniejszych i słabszych. Z góry dziękujemy za chęć pomocy i otwarte serca!Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w organizowanej przez nasze przedszkole zbiórce karmy i innych rzeczy dla psów i kotów przebywających w stowarzyszeniu dla bezdomnych zwierząt. Do 31.12 zbieramy w przedszkolu m.in.: karmę suchą oraz mokrą, zabawki, koce itp.Dary zostaną przekazane do Stowarzyszenia Pies i Spółka.Pamiętajmy, aby od najmłodszych lat budzić w naszych dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt, uwrażliwiając je na potrzeby i krzywdę mniejszych i słabszych. Z góry dziękujemy za chęć pomocy i otwarte serca! Organizator: Małgorzata Wicha

     • Jesteśmy świadomymi użytkownikami internetu

     • Nasza szkoła przyłączyła się do projektu zainicjowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jonkowie pt. "Jestem świadomym użytkownikiem Internetu, bo świadomy znaczy bezpieczny!". W listopadzie uczniów klas VII i VIII odwiedza p. Lidia Cynt, wieloletni pracownik olsztyńskiej Policji, profilaktyk, trener edukacji, a także pedagog szkolny, która podczas dwugodzinnych warsztatów edukuje na temat zagrożeń czyhających na użytkowników Internetu. Podczas spotkań młodzież dowiaduje się również o konsekwencjach łamania prawa - zarówno w świecie realnym, jak i w wirtualnej rzeczywistości. Organizator: Małgorzata Łobanowska

     • Zbiórka żywności

     • W naszej szkole organizowana jest zbiórka żywności dla podopiecznych Fundacji Pomoc Patrioty z Olsztyna (link do stron Fundacji: https://liblink.pl/9YNKb9LQkX lub https://liblink.pl/YdUkwweNzt ). Zbiórka będzie trwała do 8 grudnia. Fundacja zajmuje się pomocą dla osób bezdomnych, ubogich, starszych i w trudnych sytuacjach życiowych. Żywność można składać do kartonów, które znajdują się przy wejściu do szkoły, są oznaczone plakatami. Najbardziej przydatne produkty to: żywność długoterminowa, kasze, ryże, płatki, makarony, mąki, olej, jedzenie puszkowane typu konserwy itp., gotowe dania, zupki chińskie, słodycze, kosmetyki i chemia domowa. Za wszystkie dary bardzo dziękuję W razie pytań proszę o kontakt. Chcę również zaznaczyć, że uczniowie klas 7 mieli zorganizowane spotkanie z Panem Mariuszem Kowalskim - Prezesem Fundacji Pomoc Patrioty z Olsztyna i stąd zrodził się pomysł szybkiej przedświątecznej akcji. Organizator: Maria Barcikowska